Dania o krok bliżej rezygnacji z gotówki

Comment

Płatności Zakupy za granicą
Dania rezygnuje z gotówki

Lobby „cashless society” czyli grup dążących do całkowitej likwidacji transakcji gotówkowych i wycofania z obiegu monet i banknotów, jest szczególnie silne w krajach skandynawskich. W działaniach tych przodują Szwecja, Norwegia i Dania. Rząd tego ostatniego kraju wykonał właśnie kolejny duży krok w tym kierunku. Od przyszłego roku określone rodzaje punktów handlowych jak stacje benzynowe, sklepy z odzieżą oraz restauracje mają nie podlegać obowiązkowi przyjmowania gotówki.

Dla nas może to brzmieć abstrakcyjnie jednak w krajach skandynawskich bardzo popularne jest tak zwane MobilePay, czyli płacenie za pomocą smartfona (nawet jeśli nie posiadamy konta w banku). W powszechnym użyciu są również karty płatnicze, których używa się nawet przy bardzo drobnych transakcjach. Nie bez znaczenia pozostaje też to, że w krajach tych, instytucje publiczne cieszą się bardzo dużym zaufaniem, w związku z czym ogół obywateli nie widzi w dążeniu do „cashless society” zagrożeń. Zwolennicy tego rodzaju dążeń wskazują także, że transakcje obsługiwane elektronicznie są prawie o połowę tańsze od rozliczeń dokonywanych gotówką.

Zdjęcie pochodzi ze strony Pixabay.com


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/kermitst/domains/platniczo.pl/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *