Mieszkanie plus to nowy program proponowany przez rząd. W teorii Mieszkanie plus ma być szeregiem instrumentów wsparcia rynku mieszkaniowego. Ich działanie ma doprowadzić do rewolucji na polskim rynku mieszkaniowym i zniwelować istniejący obecnie deficyt mieszkaniowy, szacowany na około 500 tysięcy mieszkań. Szczegóły dotyczące programu Mieszkanie plus mają zostać zaprezentowane przez rząd na przełomie maja i czerwca 2016 roku, nie podano jednak żadnej konkretnej daty. Rzućmy więc okiem na to co wiadomo już dzisiaj.
Odejście od własności mieszkaniowej
Priorytetem w programie mają być tanie mieszkania na wynajem lub mieszkania, w przypadku których dojście do własności jest mocno rozłożone w czasie. Według szacunków 85% mieszkań w Polsce to mieszkania własnościowe, a rynek najmu wynosi jedynie 4%. Rząd chce dążyć do rozbudowy tego sektora wzorem takich krajów jak chociażby Szwecja, Niemcy czy Dania.
Mieszkania na gruntach Skarbu Państwa
Według założeń programu Mieszkanie plus koszt budowy 1 metra kwadratowego ma nie przekraczać 3 tysięcy złotych. Osiągnięcie tak niskiej ceny ma umożliwić między innymi wykorzystanie gruntów należących do Skarbu Państwa. Pamiętajmy jednak, że rzeczywistość może zweryfikować te założenia. Już od końca zeszłego roku prowadzona jest inwentaryzacja gruntów Skarbu Państwa, które będzie można ewentualnie przeznaczyć na ten cel.
Kto może skorzystać z Mieszkanie plus
Program Mieszkanie plus ma być w pierwszej kolejności skierowany do osób, którym nie przysługuje mieszkanie komunalne, jednak ich zarobki nie pozwalają na wynajęcie mieszkania na rynku komercyjnym lub wzięcie kredytu hipotecznego.
Wysokość czynszu, a Mieszkanie plus
Czynsz w państwowych mieszkaniach w ramach tego programu miałby być niższy niż na rynku komercyjnym. Dodatkowo w długiej perspektywie miałaby być możliwość wykupu takiego mieszkania w cenie dużo niższej niż jego zakup na rynku.
Powrót „książeczek mieszkaniowych”
Jedną z idei programu ma być także powrót do długoterminowego oszczędzania na cele mieszkaniowe. Wstępnie mówi się o utworzeniu kas oszczędnościowo-budowlanych lub specjalnych rachunków budowlano-mieszkaniowych. Osoba czy rodzina oszczędzająca wpłaca ba taki rachunek regularnie dowolne kwoty, a po przewidzianym ustawą terminie rząd wypłaca premię zależną od zgromadzonej kwoty. Dodatkowo, po tym czasie, osoba oszczędzająca może starać się o niskooprocentowaną pożyczkę w kwocie równej tej, którą się udało oszczędzić.