Samochód zastępczy z OC sprawcy

1 Reply

Ubezpieczenia
Samochód zastępczy z oc sprawcy

Stłuczka czy wypadek to zawsze duży problem dla kierowcy, szczególnie jeśli zdarzenie to nie odbyło z naszej winy, a zostajemy bez auta i z koniecznością załatwienia wszystkich formalności. Nie każdy poszkodowany kierowca może zdawać sobie sprawę, że ma prawo do samochodu zastępczego, którego koszty pokrywa ubezpieczyciel sprawcy.

Jak to jednak bywa z ubezpieczeniami wszystko zależy od okoliczności zdarzenia. Najkorzystniej wygląda to w przypadku gdy sprawca kolizji jest znany, przyznaje się do winy i posiada aktualne ubezpieczenie OC. W takiej sytuacji poszkodowany kierowca powinien złożyć wniosek o zwrot kosztów wynajmu auta zastępczego, do ubezpieczyciela sprawcy. Z kolei jeśli sprawca uciekł ale udało nam się zapisać jego numery rejestracyjne lub mamy inną możliwość jego zidentyfikowania, to za auto zastępcze zapłaci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który później będzie dochodził zwrotu od właściwego ubezpieczyciela. Natomiast czarny scenariusz to taki, w którym sprawca jest nieznany i nie mamy żadnej możliwość jego identyfikacji. W takim przypadku nie możemy liczyć na to, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny pokryje koszty wynajmu pojazdu zastępczego.

Jeśli chodzi o to na jak długo możemy wynająć samochód zastępczy to jest tu pewna rozbieżność między teorią, a praktyką. W teorii ubezpieczyciel powinien pokryć koszty użytkowania auta przez cały czas potrzebny do naprawy samochodu (w przypadku szkody częściowej) lub do momentu wypłaty odszkodowania (szkoda całkowita). W praktyce jednak większość ubezpieczycieli pokrywa jedynie okres tak zwanego technologicznego czasu naprawy. Jest to oszacowany okres naprawy auta, który nie uwzględnia jednak na przykład czasu potrzebnego na oględziny, wycenę szkody czy też oczekiwania na zamówione części. W rzeczywistości realny czas naprawy może być o wiele dłuższy niż brany pod uwagę przez ubezpieczyciela technologiczny czas naprawy.

Na koniec pozostaje jeszcze kwestia tego jaki auto możemy wynająć aby otrzymać zwrot kosztów. Ubezpieczyciele pokrywają najczęściej koszt wynajęcia samochodu w tej samej lub niższej klasie co uszkodzony w kolizji pojazd. Jeśli wynajmiemy lepsze auto to kwota zwrotu pokryje tylko część naszych kosztów. Musimy tu jednak pamiętać o jeszcze jednej istotnej rzeczy. Wybierając firmę, od której wynajmiemy samochód na czas naprawy, musimy znaleźć, taką która nie oferuje cen zawyżonych w stosunku do rynku lokalnego. Ubezpieczyciele chronią się w ten sposób przed próbami wyłudzenia zawyżonych kwot za wynajem.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/kermitst/domains/platniczo.pl/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

1 comment

  1. Rafał Andrzejewicz

    w lutym 2016 skorzystałem z opcji samochodu zastępczego z OC sprawcy w wypżyczalni Panek. Co do samej wypożyczalni wszystko ładnie i pięknie, żadnych problemów, ale wybrałem wariant gotówkowy i ubezpieczyciel zaczął się ze mną awantourować, że za dobre auto i że na zbyt długo pożyczyłem. A co ja winny, że w przeciętnej wypożyczalni nie ma samochodów z roku 2005 tylko nowsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *